چه کتاب هایی را برای اموزش نرم افزار ارنا مطالعه نماییم؟

معرفی کوتاه از نرم افزار ارنا

در این مقاله سعی داریم مجموعه ای کتاب های منتشر شده در حوزه ی آموزش نرم افزار ارنا را خدمتتان معرفی نماییم. نرم افزار ارنا، یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای شبیه سازی گسسته می باشد. این نرم افزار به دلیل منطق ساده مدل سازی، که بر اساس استفاده از ماژول ها و دیتا ماژول ها می باشد، بسیار محبوب است.

نرم افزار ارنا قادر به مدلسازی سیستم های پیوسته نیز می باشد. همچنین این نرم افزار از مجموعه ای از ابزار های تحلیلی استفاده می نماید. این ابزار ها در تجزیه و تحلیل داده های ورودی، داده های خروجی و بررسی سناریو های مختلف، تحلیلگر را یاری می نمایند.

کتاب شبیه سازی با نرم افزار ارنا

این کتاب را به جرات میتوان بهترین کتاب در زمینه ی آموزش نرم افزار ارنا دانست. خوشبختانه این کتاب توسط جناب آقای دکتر باقری ترجمه شده است. این کتابی تقریبا جامع، در حوزه ی نرم افزار ارنا است. البته برای کسانی که تازه به آموزش نرم افزار ارنا علاقمند شده اند، این کتاب کمی سنگین می باشد و شاید نیاز به چندین بار مطالعه ی کتاب داشته باشند. اما مسلما این کتاب می تواند راهنمای بسیار خوبی در این زمینه باشد.

کتاب شبیه سازی دیوید کلتون

آموزش شبیه سازی عملیات ها با Arena

این کتاب نیز توسط آقای شهروز انتظامی ترجمه و تالیف شده است. خصوصیت اصلی این کتاب این است که تمام گزینه های ماژول ها و دیتا ماژول ها را به صورت مختصر توضیح داده است. در کتاب اقای دیوید کلتون، ماژول ها را در قالب مثال توضیح داده شده اند و برخی از گزینه ها و فیلدهای ماژول ها را که در ان مثال مدنظر مولف، کارایی نداشته اند را بدون توضیح رها نموده اند. خواننده در طول کتاب آقای دیوید کلتون، از ویژگی برخی از ماژول ها هیچگاه اگاه نمی گردد. اما در کتاب اقای انتظامی تمام فیلد های ماژول ها و دیتا ماژول ها به صورت مختصر توضیح داده شده اند. از جمله مشکلات وارد شده به کتاب آقای انتظامی، گنگ بودن توضیحات برای خواننده و عدم وجود مثال های کاربردی برای ماژول هاست. این کتاب نیز می تواند راهنمای خوبی برای آموزش نرم افزار ارنا باشد.

-شبیه-سازی-با-ارنا-از-شهروز-انتظامی
-شبیه-سازی-با-ارنا-از-شهروز-انتظامی

کتاب مدل های شبیه سازی با ارنا

کتاب فوق یکی از کتاب های مطرح در زمینه ی آموزش نرم افزار ارنا است. این کتاب توسط مانویل روستی تالیف شده است. متاسفانه هنوز ترجمه ای از این کتاب به زبان فارسی ارایه نگردیده است. این کتاب نیز همانند کتاب اقای دیوید کلتون کتاب جامعی است. این کتاب برای کسانی که ابتدا کتاب اقای دیوید کلتون را مطالعه نموده اند، می تواند بسیار مفید باشد. در این کتاب برخی مثال های کاربردی و جالب ارایه شده است که نمونه ی انها در هیچ کتابی ذکر نشده است.

-شبیه-سازی-و-مدلسازی-با-ارنا-از-مانویل-روستی
-شبیه-سازی-و-مدلسازی-با-ارنا-از-مانویل-روستی

کتاب راهنمای متغیر های ارنا

این کتاب توسط اینجانب به رشته ی تحریر درامده است. این کتاب در حوزه ی آموزش های مکمل نرم افزار ارنا ست. در این کتاب پیرامون تمام متغیرها ی درونی ارنا توضیحات مفصلی ارایه گردیده است. با توجه به اهمیت متغیر ها در نرم افزار ارنا، تصمیم به نگارش چنین کتابی گرفتم. این کتاب برای کسانی مناسب است که به مفاهیم مدسازی با ارنا اشنایی دارند.

کتاب شبیه سازی سیستم های تولیدی با حجم و سرعت بالا

این کتاب نیز توسط این جانب در زمینه ی آموزش نرم افزار ارنا تالیف شده است. در این کتاب پیرامون پانل Packing نرم افزار ارنا نگارش شده است. در واقعیت این پانل برای سیستم هایی مورد استفاده است که سرعت تولید بالایی دارند . به صورت مثال سیستم های تولیدی که صد ها و یا هزاران قطعه را در دقیقه تولید و پردازش می کنند. در این کتاب سعی نموده ام پیرامون تمام ماژول های این پانل به صورت کامل توضیحاتی را ارایه دهم.

در این مقاله سعی کردم بهترین کتاب های موجود در بازار را در زمینه ی آموزش ارنا را خدمت دوستان معرفی نمایم. البته شایان ذکر است که منابع بیشتری در این زمینه وجود دارند. در صورتی که منابع مفیدی در این زمینه توسط خوانندگان عزیز مطالعه شده است می توانند در قسمت نظرات ان را با ما در میان بگذارند.

اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید